Kamil Wala Szymański

Scenarzysta

Kamil Wala-Szymański – Scenarzysta, pisarz, reżyser filmowy i telewizyjny.

Jako reżyser i reżyser montażu pracował przy wielu programach podróżniczych, rozrywkowych i dokumentalnych takich jak „Prince Charming”, „Przygody Truckerki” czy „Polskie dziedzictwo” realizowanych dla największych polskich nadawców.

Jako reżyser i scenarzysta filmowy debiutował w 2015 roku, kultowym już filmem „Git”, który został sklasyfikowany na 44 miejscu najlepszych więziennych filmów w historii kina i jest najwyżej notowanym polskim filmem na tej liście. „Git” do dziś stanowi pretekst do dyskusji w środowiskach naukowych, związanych z resocjalizacją i sądownictwem oraz jest omawiany na sympozjach, w których Kamil chętnie uczestniczy. Film dostępny jest na platformie „Netflix”

W roku 2019 jego scenariusz pod tytułem „Znieczulenie” znalazł się w finale konkursu ScriptPRO organizowanego w ramach festiwalu OFF Camera w Krakowie. Dwa lata później, wydał powieść bazującą na scenariuszu.

Inspiruje go przede wszystkim literatura i filozofia. W kinematografii ceni elementy eksperymentalne, oraz wyrazistość formy zarówno w zakresie estetyki jak i narracji. W swojej twórczości uwielbia stawiać bohaterów w ekstremalnych sytuacjach.

Prywatnie miłośnik królików i weganin.