Brunon Hawryluk

Scenarzysta

Urodzony w Warszawie w 1993 roku. Scenarzysta filmowy i serialowy, konsultant scenariuszowy. Członek Gildii Scenarzystów Polskich i SFP. Twórca Natural Born Writers – podcastu „od scenarzystów dla scenarzystów” (i nie tylko). Swój pierwszy żywy kontakt z filmem przeżył, statystując jako dziecko w filmie „Cześć, Tereska” (2001) w reżyserii Roberta Glińskiego. Uczył się w studium reżyserskim (2011-12) w AMA Film Academy w Krakowie, absolwent Filmoznawstwa Praktycznego w Warszawskiej Szkole Filmowej (2014-2017) oraz różnych warsztatów scenariopisarskich.

Jest autorem scenariuszy filmowych, w tym współscenarzystą fanowskiego filmu o Wiedźminie „Pół Wieku Poezji Później”, scenarzystą seriali telewizyjnych – m.in. „Wojenne dziewczyny” (3 sezon) oraz redaktorem scenariuszy słuchowisk (Storytel). W ciągu ostatnich 9 lat pisał i współtworzył ponad 100 scenariuszy do wyemitowanych odcinków seriali fabularnych do różnych stacji (w tym „Barwy szczęścia”, „Na Wspólnej”, „Gliniarze” i „Dzielnica strachu”).

Badacz polskiego kina science fiction. Publikował artykuły m.in. na FILM.ORG.PL i w „Pleografie”. W 2021 roku jego pełnometrażowy scenariusz “Frycek” został nagrodzony w konkursie Script Mentoring zorganizowanym przez Mazovia Warsaw Film Commission. Natomiast w 2022 roku scenariusz „Armando”, współpisany z Mikołajem Cieślakiem (Kabaret Moralnego Niepokoju, „Ucho Prezesa”), dostał się do finału konkursu Script Wars.

Film krótkometrażowy „Szepty” (d. „Młyn”, reż. Bartłomiej Jakubiak, prod. KMT ART FILM, WSF), przy którym był współautorem scenariusza i producentem towarzysząceym, ma mieć premierę w tym roku (2023).

Obecnie trwa development do kilku filmów fabularnych jego autorstwa, m.in. dla takich producentów jak Serce, TFP i Endemol Shine Polska.